piątek, 1 czerwca 2012

PF: Światło i jakość zdjęć

Hej :) Sporo czasu nie pojawiały się na blogu porady fotograficzne, a więc piszę :) Miłego czytania!
Tym razem skupię się na świetle...

Jasne, lecz nie prześwietlone, przyciemnione, lecz nie za ciemne... 
O takie efekty świetlne na zdjęciach zazwyczaj walczymy, my, czyli Ci, którzy uznają fotografię za pasję i przywiązują uwagę do dobrej kondycji zdjęcia. Warto też osobom stykającym się od niedawna z fotografią dać parę rad na temat światła. Na co należy zwracać uwagę, czego przestrzegać, a czego unikać ;)
Bo przecież czasami ujęcia i wgl zdjęcie jest extra, za to światło psuje jego cały efekt :(
Ale to tak bardzo ogólnie... omówię te tematy bardziej szczegółowo, postaram się.

Na zdjęciach bardzo ważne jest oświetlenie. Zdjęcia wyglądają nieprofesjonalnie, gdy np. fotografowany przedmiot jest zacieniony. Co najgorsze z możliwych - widać nasz cień przy robieniu zdjęcia.. -.- To już kompletna porażka fotograficzna.. Przykład:

Może osoby nie mające styczności z fotografią stwierdzą, że to głupie, ale jednak nie ;) Kiedyś też tak uważałam. Ale teraz patrzę z całkiem innych perspektyw na zdjęcia. 
Warto więc zrobić zdjęcie z innej strony od słońca, by uniknąć naszego cienia na osobie/fotografowanym przedmiocie. Bardzo brzydko to wygląda.

Kolejnym częstym błędem dotyczącym światła jest naświetlone tło, a osoba zacieniona... To jest również za sprawą słońca, po prostu trzeba ustawić się z dobrej strony, zrobić zdjęcia z korzystnej perspektywy.

Aby uniknąć takich sytuacji przy ambitnym fotografowaniu przydaje się blenda:Daje ona lepsze i naturalniejsze efekty, niżeli lampa błyskowa. Być może kiedyś zdecyduję się na jej zakup, na razie jest mi zbędna ;) Jakby nie było jestem amatorką fotografii.

Co z lampą błyskową, skoro mówimy o świetle?
Ja bardzo rzadko korzystam z lampy błyskowej, zazwyczaj ją wyłączam i wolę naturalne oświetlenie, dlatego na zdjęcia wybieram się zawsze w godzinach południowo-popołudniowych ;) Wtedy jest najlepsze światło. W lustrzankach, choć chyba nie tylko można dobierać rożne parametry do lamp błyskowych, np. moc naświetlenia, czas naświetlenia. Jak mówiłam staram się z niej nie korzystać, ponieważ modelka wydaje mi się wtedy sztuczna, zazwyczaj prześwietlona... Przy tym zdjęcie traci na jakości (wartości pikseli) :<

Co do jakości zdjęć przy różnym świetle... 
Przy za mocnym świetle zdjęcie traci na jakości, piksele są bardziej widoczne. Tak samo jest przy zbyt słabym oświetleniu, dlatego zawsze staram się wyrównywać poziom światła. Jeśli trzeba poprawiam go w różnego rodzaju programach graficznych.

Efekty świetlne na zdjęciach
Uwielbiam różne efekty od słońca... :)

Rożnego rodzaju smugi, plamki jak dla mnie bardzo wskazane. Na powyższym zdjęciu widać genialnie wychwycone światło przez Mateusza. Smuga światła i plamki są oczywiście naturalne, nie dodane w programie, za co wielki + dla fotografa :) Czasami nie łatwo jest zrobić takie zdjęcie, zależy od sprzyjających warunków. 
Takie zdjęcia warto robić przy wschodzie, lub zachodzie słońca - wtedy wychodzą najlepiej. Musimy dobrze ustawić siebie i aparat, szukać smugi, którą chcemy uzyskać na zdjęciu :) Najlepiej robić zdjęcie pod słońce.

Myślę jeszcze o czym mogłabym wspomnieć... Hmm.. chyba nic nie przychodzi mi już do głowy, choć nie wykluczam, że być może coś mi umknęło. Na wszelkie dodatkowe pytania odpowiem w komentarzach.
Jakie tematy związane z poradami fotograficznymi jeszcze Was interesują? Postaram się napisać kolejne posty w wolnym czasie :)

11 komentarzy:

Metamorfozy MissaKaSaNdRa11 pisze...

Ja również nie lubię zdj, na których jest widać cień ;)
artykuł bardzo przydatny..

Ewelaz pisze...

Bardzo dobre i przydatne porady ;)

definicjamiloscii pisze...

Trzeba tu po prostu napisać, że najlepsze zdjęcia to te, kiedy światło pada z boku lub wprost na aparat (tu uwaga na prześwietlenia). Fakt, że najprościej jest wykonać zdjęcia w południe, lecz warto zauważyć jakie nasycone kolory tworzy słońce o wczesnym poranku i późnym wieczorem (w słoneczne dni!, szarówka wieczoru czy pochmurny poranek dla mnie nie mają sensu).

Co do blendy - ja ujęłabym to trochę inaczej. Dla osób, które nie miały z nią żadnych styczności, może to być trochę nieprecyzyjne określenie. Nad naświetleniem tło-osoba da się zapanować bez tego, powiedziałabym bardziej lewa-prawa strona osoby. A najlepiej w praktyce: http://www.youtube.com/watch?v=2ULJ1UBLYZ8

Jak ja lubię "krótko" komentować te porady :D Jeśli chodzi o Twoje zdjęcie, tak na koniec - mi osobiście nie bardzo się podoba. Smuga i plamki naturalne, okej, ale jak sądzę, niewykonane celowo i jak dla mnie, trochę nieestetyczne. Kadr również dość nietrafiony, lecz to nie post o tym.

Caver96 pisze...

pomoże , taką mam nadzieję ^^

Paulusia2690 pisze...

@ definicjamiloscii:

No tak - Mateusz nie zawsze wykonuje dobre kadry, ale tu nie o to chodzi ;) Poza tym jak patrzę na to zdjęcie mówię sobie: O.O :O ale ja byłam gruba xdd jak patrze na te moje boczki i pulchną twarz xDDD

anitka pisze...

Porady są fajne i przydatne.
Sama mam duży problem z dobrym oświetleniem , bo gdy robię zdjęcia portretowe to często widać ciemne cienie , albo twarz jest prześwietlona itd. Dlatego teraz często eksperymentuje gdzie jest najlepsze światło i pod jakim kątem się ułożyć , żeby było dobre :) ...

<33

aminqa pisze...

te zdjęcie zrobione przez Mateusza jest piękne ;d Co do tych wszystkich efetów naturalnych od słońca to udało Ci się zrobić je zwykłą cyfrówką?
aha i jeszcze jedno pytanie, kolega chce kupić sobie obiektyw fisheye, uważasz, że warto kupić?

LogicznieNielogiczna pisze...

No właśnie trzeba też wziąć pod uwagę że nie w każdym aparacie można uzyskać taki efekt. ;D

A porady genialne ! <3

Paulusia2690 pisze...

@ aminqa:

Cyfrówką niestety nie przypominam sobie, żeby wyszedł mi ciekawy efekt świetlny :(( Wiec już wiem, co mi umknęło w poście.
Jeśli chodzi o taki obiektyw to zależy jakie zdjęcia Twój kolega chce robić, bo mi np. nie byłby potrzebny taki obiektyw, raczej bym go nie używała ;) Musi przemyśleć czy faktycznie będzie mu potrzebny, bo raczej są fajne efekty, tylko np. raczej nie portretów, a więc ja bym się nie zdecydowała z racji "a po co mi on :p".

SyluŚŚ - gosiar9 pisze...

Przeczytałam uważnie porady i są świetnee ;]


gosiar9

Kamii_xD pisze...

Ciekawy artykuł. :)