wtorek, 24 kwietnia 2012

PF: Kadr, ujęcia i perspektywa

Witajcie dziewczyny w kolejnym poście z serii Porady Fotograficzne :) Tym razem chciałabym opowiedzieć Wam o ujęciach i perspektywie. Mam nadzieję, że post Was zaciekawi i pomogę co nieco niektórym z Was. Postaram się też używać słownictwa takiego, by nie wzbudzało niezrozumienia :p

Ujęcie i kadr to nic innego jak kompozycja zdjęcia. Przy robieniu zdjęć należy pamiętać o tym, by nie ucinać za bardzo "partii ciała", na przykład postawię modelki ;) Np. nie powinno ucinać się: łokci, brwi... - O to często byłam oskarżana na różnorakich portalach związanych z fotografią i modelingiem, np. maxmodels. Pisali przy moich zdjęciach komentarze typu: "Fajne, gdyby nie te ucięte łokcie, brew". 

Przykłady:

Tu akurat ucięta brew...
Przy obróbce zdjęć zawsze szukam dla nich najlepszego rozwiązania, żeby wyglądały jak najlepiej ;) Tutaj akurat przycięłam je w taki sposób. To zdjęcie było robione bardzo dawno, a więc nie orientowałam się jeszcze jakie kadry są "poprawne", a jakie nie... Zawsze patrzyłam na ujęcia moich zdjęć tak, by było estetyczne, nie miały niepotrzebnych pustych miejsc, "dziur". I uważam tak do tej pory. Myślę też, że podstawowe zasady przy fotografowaniu, co do ujęć na pewno są, ale reszta to już wymysły ludzi, kwestia gustu. Niektórym podobają się nieregularnie przycięte, ujęte zdjęcia, a niektórzy nie mogą patrzeć na takie prace... 

Jeśli miałabym poradzić Wam na co zwracać uwagę fotografując, wybierając kadry to...
Może i ucinanie niektórych części ciała, ale tak, żeby zdjęcie wyglądało estetycznie, a nie jak wyrwane z kontekstu. 

Wspominałam wcześniej o kwestii gustu, ja np. nie lubię zdjęć tego typu:

Strasznie pusty kadr, za dużo tła na górze, a za mało na dole, po bokach... 

Tu zaś brzydko ucięte łokcie, ogólnie ręce.

Zawsze wystrzegam się takich ujęć, wgl nie lubię patrzeć na takie zdjęcia. 

W skrócie i na temat... Czego się wystrzegać?:

1. Dziwnego ucinania części ciała.
2. Zostawiania dziwnych, pustych miejsc w kadrach.

Reszta to moim zdaniem szczegóły i kwesta gustu, komu jakie zdjęcia się podobają, ale zapewniam Was, że powyższe punkty są przestrzegane i odrzucają osoby, które siedzą już jakiś czas w fotografii ;)

Pokażę Wam też parę wykonanych przeze mnie zdjęć, w których podobają mi się kadryPerspektywa na zdjęciach również jest bardzo ważna. To, z jakiej perspektywy zrobimy zdjęcie będzie bardzo widoczne, a więc zawsze warto starać się, żeby była najlepsza. Tutaj chyba nie będę musiała dużo pisać, raczej będziecie sami wiedzieć co i jak :) 

Wahałam się gdzie dodać to zdjęcie, czy do perspektywy, czy do ujęcia, ale chyba bardziej będzie pasowało tu, do perspektywy. To zdjęcie jest zrobione z kompletnie złej strony... Widzicie te wielkie nogi? Reszta modelki zaś jest w tyle.. Trzeba było zrobić je z innej perspektywy, np. z profilu, albo choć trochę bardziej z boku, wtedy nogi nie byłyby takie duże.

Przy perspektywie należy wystrzegać się robienia zdjęcia z takiej strony, że coś jest za duże, nie proporcjonalne, bo to chyba największy błąd.

Na tym kończę post :) Mam nadzieję, że wszystko jest dla Was jasne, co napisałam, że o niczym nie zapomniałam, niczego nie pominęłam ;) Jeśli macie jakieś pytania, czy coś piszcie w komentarzach, staram się na bieżąco Wam odpisywać, pod postami z poradami fotograficznymi często tworzy się dyskusja, w czym chyba warto uczestniczyć, by dowiedzieć się jeszcze więcej :)

Życzę Wam dobrych ujęć, z dobrej perspektywy i oczywiście ciekawych pomysłów na zdjęcia :) 
Pozdrawiam, Paulina ;*


8 komentarzy:

Ewelaz pisze...

Świetne porady ;) bardzo się przydały

MissaKaSaNdRa11 pisze...

Dokładne porady ! :)
Będę się ich trzymała na pewno..

LogicznieNielogiczna pisze...

Na pewno zapamiętam to na przyszłość.
Genialny pomysł z tymi poradami. ;D

SyluŚŚ - gosiar9 pisze...

Zapamiętam to na przyszłość.!:D Superowy pomysł z poradami <3
Nie mogę się doczekać więcej

gosiar9

definicjamiloscii pisze...

Dość uogólnione porady, lecz jeśli chodzi o zwykłe kadry, okej. Ja staram się szukać bardziej wyszukanych ujęć przy niektórych sesjach, które będą zawierały jakąś historię. W takim przypadku ucięcia, świadome, może nie takie drastyczne ale jednak, są wskazane ;) Aczkolwiek ZAWSZE ważna jest estetyka zdjęcia, tudzież wspominane niewypełnianie kadru.

madziafafi pisze...

zgadzam się z definicjamilosci w 100% nic dodać nic ująć:)

StylistaAda17 pisze...

Przydało się

Caver96 pisze...

Przyda mi się Chociaż nie robię wielu portretów ^^